Základné údaje o programe CEEPUS
Stredoeurópsky výmenný program pre univerzitné štúdiá (CEEPUS) podporuje akademické mobility v strednej, východnej a juhovýchodnej Európe, prispieva k európskej integrácii a zdôrazňuje regionálne špecifiká. Program umožňuje rozvíjať spoluprácu slovenských a zahraničných vysokých škôl pomocou vytvárania akademických sietí, v rámci ktorých sa uskutočňuje vedecko-výskumná spolupráca a realizujú sa mobility študentov, doktorandov a vysokoškolských učiteľov. Prioritou je rozvoj spoločných študijných programov vedúcich k dvojitým alebo spoločným diplomom a k spoločnému vedeniu diplomových a dizertačných prác. V rámci programu CEEPUS je takisto možné realizovať exkurzie, intenzívne kurzy, letné školy, koordinačné stretnutia a jazykové kurzy, ktoré dopĺňajú odbornú a vedeckú spoluprácu medzi partnerskými univerzitami.
V súčasnosti sa programu aktívne zúčastňujú Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Čierna Hora, Chorvátsko, Maďarsko, Moldavsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Severné Macedónsko, Slovenská republika, Slovinsko a Srbsko a univerzity v Prištine, Prizren, Peja a i.
História vzniku programu
Stredoeurópsky výmenný program pre univerzitné štúdiá sa začal realizovať na základe Dohody o programe CEEPUS, ktorá vstúpila do platnosti 1. decembra 1994. Slovensko patrí k zakladajúcim členom programu. Členské krajiny programu 25. marca 2010 podpísali dohodu o pokračovaní programu CEEPUS III, ktorá vstúpila do platnosti 1. mája 2011, na programovacie obdobie 7 rokov. Ďalšie programové obdobie na základe dohody o programe CEEPUS IV podpísanej 20. septembra 2023 je v štádiu príprav, pričom dohoda by mala byť účinná od 1. 5. 2025 na obdobie 7 rokov.
Riadenie programu CEEPUS
Program CEEPUS sa vyznačuje pomerne nízkou administratívnou náročnosťou, má vytvorený funkčný a efektívny systém riadenia a podávania informácií. Orgány, ktoré sú zodpovedné za koordináciu a riadenie, spolupracujú prostredníctvom elektronických aj klasických médií. Pre šírenie informácií je vytvorená webstránka vedená rakúskou stranou: www.ceepus.info. Každá národná kancelária môže šíriť všeobecné informácie pre záujemcov prostredníctvom svojich webstránok. Národná kancelária CEEPUS - Slovensko informuje záujemcov o programe CEEPUS na webstránke www.ceepus.saia.sk.
Orgány programu CEEPUS
Spoločný výbor ministrov je zložený z ministrov všetkých zúčastnených krajín. Je to orgán, ktorý je zodpovedný za prijímanie rozhodnutí nevyhnutných pre implementáciu a zlepšovanie programu. Okrem toho schvaľuje hodnotiace správy o programe a prijíma rozhodnutia pre reštrukturalizáciu programu. Výbor sa stretáva raz za dva roky. Rozhodnutia sa prijímajú na báze konsenzu, v opačnom prípade je nevyhnutná dvojtretinová väčšina hlasov členov výboru na prijatie rozhodnutia. Každá krajina prijíma záväzok o počte štipendijných mesiacov v príslušnom akademickom roku (tzv. kvóty), na ktoré vyčlení potrebný rozpočet.
Národná komisia (National Commission - NC) je orgán zostavený zo zástupcov vysokoškolských učiteľov a ostatných expertov Národnej kancelárie programu CEEPUS. Jej cieľom je hodnotiť siete, ktoré si podali prihlášku na vytvorenie alebo pokračovanie siete v novom akademickom roku. Ohodnotené siete postupujú ďalej do záverečného výberového konania zabezpečovaného medzinárodnou komisiou.
Medzinárodná komisia (International Commission - IC) je vytvorená zo zástupcov národných kancelárií z každej členskej krajiny.
Centrálna kancelária programu CEEPUS (Central CEEPUS Office - CCO) je zriadená vo Viedni. Centrálna kancelária programu CEEPUS je nestranným členom a pri rozhodovaní sa nezúčastňuje hlasovania. Generálny tajomník kancelárie je volený dvoma tretinami hlasov Spoločného výboru ministrov na obdobie 5 rokov na základe návrhu, ktorý predkladá Rakúsko. Infraštruktúra kancelárie a platové podmienky pracovníkov kancelárie sú zabezpečované rakúskou stranou. Centrálna kancelária funguje ako koordinačné a hodnotiace pracovisko. Centrálna kancelária je zodpovedná za:
Národná kancelária programu CEEPUS (National CEEPUS Office - NCO) je založená v každej členskej krajine. Každá krajina rozhoduje o rozpočte, ktorý prideľuje na fungovanie kancelárie, ako aj na financovanie mobilít. Úlohou kancelárie je:
Na Slovensku je Národná kancelária programu CEEPUS v SAIA, n. o.